O turizmu i Turcima
Krajem septembra 2006 se na CNN-u pojavio turistiÄki spot Enjoy Life” (“Uživaj život u BiH”). Film je trebao doprinijeti kvalitetnijem i bržem mijenjanju imidža Bosne i Hercegovine u okruženju i na meÄ‘unarodnoj sceni i naravno promociji turizma. Gledajući taj spot nisam mogao, a da se ne sjetim nedavnog razgovora kojeg sam vodio na mom radnom mjestu.
Za vrijeme jedne septembarske jutarnje, prve kafe razgovarao sam sa radnom koleginicom, jednom ženom kojoj je blizu Å¡ezdeset godina. Tema razgovora su bili proÅ¡li godiÅ¡nji odmori. Inge mi reÄe da je zajedno sa mužem nedavno posjetila moju domovinu. Kako joj je muž u penziji a njoj je ostalo neÅ¡to slobodnih dana njih dvoje krajem augusta uplatiÅ¡e 7 dana smjeÅ¡taja u PrimoÅ¡tenu, malom gradiću na hrvatskoj obali. InaÄe Inge je veoma srdaÄna osoba, a njena reÄenica “Bila sam ti u domovini” pobudi u meni osjećaj nekakve zavisti, ali i radoznalosti o njenim utiscima o Bosni i Hercegovini.
Prvo saznah da je aranžman nije bio pretjerano skup, ali kako im je bilo dosadno odluÄili su da se prijave na jednodnevni izlet- destinacija Sarajevo i Mostar. O Sarajevu Inga nije mnogo ispriÄala, a o Mostaru je bilo viÅ¡e utisaka, Å¡to je meni prijalo jer sam u tom gradu proveo skoro cijelu 1983 i malo 1984 godine, Äuvajući taj grad od unutarnjeg i spoljnog neprijatelja. Inga je naravno u priÄi postavljala i neka pitanja.
O dolasku u Mostar ispriÄa kako su doÅ¡li na jedan veliki trg, a vodiÄ, jedna mlada žena im ispriÄa da je to hrvatski grad, pokazujući na jednu crkvu, dok je dole, pokazajući rukom na neke dućane, turski kvart. Inga mi objasni da je zaista bila zbunjena, ispred tih “turskih dućana” vidjela je vodene lule, za koje zna da su turski suveniri, ali opet s druge strane zna da se prijavila na izlet u Bosnu i Hercegovinu, a ne u Hrvatsku i Tursku, kako se po priÄi hrvatskog turistiÄkog radnika moglo zakljuÄiti. Ovaj danski par nije ni postavio pitanja jer su bili nesigurni u poznavanju engelskog jezika, a i Äinjenica da su na godiÅ¡njem odmoru nije baÅ¡ dopuÅ¡tala raspravu o geografskim pojmovima.
Elem s moje strane je uslijedilo kratko predavanje o proÅ¡losti moje domovine, o bosanskim katolicima, ali i o proÅ¡losti Mostara, meni omiljenog grada. Vjerujem da ona nije ni oÄekivala da će za vrijeme svog godiÅ¡njeg odmora biti izložena ovim perfidnim igrama takozvanih turistiÄkih vodiÄa, koji svoje ambicije i frustracije prenose na nedužne turiste.
Mene je zaista iznenadilo da jedna turistiÄka firma može doći i poslovati u susjednoj zemlji priÄajući lažne priÄe turistima, priÄe koje se zasnivaju na zabludama starih nekoliko stoljeća da su starosjedioci BoÅ¡njaci prelaskom na islam postali Turci. Inge kao i mnogi turisti dobro zna da muslimani Bosne nisu Turci po narodnosti i naciji i kako mi reÄe sumnja da će ponovo posjetiti Hrvatsku i Bosnu i Hercegovinu.
Objavljeno u
u
Wednesday, 1 November, 2006 u
9:06 pm u kategoriji
Iz BiH .
Možeš pratiti bilo koji odgovor-komentar na ovu temu sa ovim linkom
RSS 2.0 feed.
Komentari su trenutno zatvoreni.
Komentari su zatvoreni.