O Mostaru i Ekremu
Prije nekog vremena sam na BH1 programu u emisiji Nezaboravna pjesma imao priliku pogledati Ekrema Duvnjaka. PjevaÄ stare Å¡kole koji je joÅ¡ pedesetih godina proÅ¡log stoljeća snimao za Radio Sarajevo oduÅ¡evio me lijepim glasom i izborom starih pjesama sevdalinki.
Ne manje lijepo su zvuÄali i aranžmani pjesama koje je većinom svirao tamburaÅ¡ki orkestar. Nekoliko tih pjesama sam prebacio u naÅ¡u Seharu kako bih sa vama podijelio ove lijepe pjesme. Iako nisam rodom iz Mostara dobro poznajem grad jer sam prije nekih 24 godine bio na odsluženju vojnog roka u takozvanom Južnom logoru. Kasarna se graniÄila sa Hepokom u kojoj je bio i mali granap gdje je vojska mogla kupiti cigare, keks i sliÄno.
Zahvaljujući mom Älanstvu u banjaluÄkom amaterizmu preko Seje Äulića, poznatog mostarskog kulturnog radnika, doÅ¡ao sam u kontakt sa narodnim orkestrom AbraÅ¡evića, najpoznatijeg mostarskog KUD-a. Poslije tog prvog kontakta je AbraÅ¡evićev Å¡ef narodnog orkestra Nedžo KovaÄević razgovarao sa mojim kapetanom koji mi je onda dao stalnu dozvolu za izlazak. Probe su mislim bile utorkom i nedeljom.
Posebno sam volio probe nedeljom. Ujutro oko 10 sati bih polako krenuo prema centru noseći moju tamburu. To je bila moja prva tambura, jedna bijela tambura izraÄ‘ena u Sisku. Od Älanova orkestra sam pored Nedže, koji je sadaÅ¡nji violinista Mostar Reuniona, zapamtio harmonikaÅ¡a Cicija. Ostalih se nažalost ne sjećam. Nekoliko puta su me poslije proba vozili sa instrumentima u njihovom fiatu 1300 u jedan restoran u Žitomisliće. Tu bi onda svirali za svoju duÅ¡u, malo popili i zamezili. Ovo je samo mali dio lijepih uspomena o Mostaru i njegovim ljudima, uspomena Äiji veliki dio nalazim u pjesmama Ekrema Duvnjaka, a da ni sam ne znam zaÅ¡to i kako.
Objavljeno u
u
Monday, 31 March, 2008 u
12:05 pm u kategoriji
Iz BiH .
Možeš pratiti bilo koji odgovor-komentar na ovu temu sa ovim linkom
RSS 2.0 feed.
Komentari su trenutno zatvoreni.
Komentari su zatvoreni.