Kaharli sam, veÄerala nisam
Veliko mi je zadovoljstvo objaviti ovaj Älanak koji je nastao kao plod prepiske sa Emirom Kazazićem, a tema je bila porijeklo pjesme Äiji naslov i nosi ovaj Älanak. Ali da ne dužim, proÄitajte ovu zanimljivu priÄu o pjesmi Kaharli sam veÄerala nisam.
Znate li da se uz ostale “instrumente” može pjevati i uz tepsiju?
Na ovo pitanje odgovor će vjerovatno moći dati samo stariji Bosanci i Hercegovci, te zaljubljenici u folklorno blago. Da li ste ikada zadnji put sluÅ¡ali pjevanje uz tepsiju? Mladi, ako su Äuli neÅ¡to o tome, Äuli su iz priÄa starijih.
Nošen vlastitim interesovanjem za folklor, sedamdesetih godina sam radio sa folklornim skupinama u Gacku, pa pamtim izvođenje pjesme uz tepsiju, na bar tri lokaliteta.

NajupeÄatljivije izvoÄ‘enje Äuo sam u selu BaÅ¡ići, Äija je folklorna grupa predstavaljala Gacko na festivalima folklora. Nisam tada znao da ima snimaka joÅ¡ starijih “tepsijanja ” iz Gacka. Snimke je napravio Peter Kennedy na folk festivalu organizovanom od strane Jugoslovenskog ministranstva za nauku i kulturu 1951 godine, povodom sastanka MeÄ‘unarodnog savjeta folk muzike u Opatiji. Za Äetiri dana dana, koliko je trajao ovaj, po mnogo Äemu jedinstven festival folklora, nastupilo je sedamsto pojedinaca i grupa iz udaljenih sela Jugoslavije .
Istražujući ovaj dogaÄ‘aj doÅ¡ao sam do spoznaje da je na njemu nastupila i folklorna grupa iz sela BaÅ¡ići. Ostao je tako, opet zahvaljujući strancima i njihovom smislu za vrijednost ,ovaj za nas neobiÄno važan i vrijedan fonski dokument.
Objavljeno u
u
Tuesday, 4 October, 2005 u
2:25 pm u kategoriji
Vaši prilozi .
Možeš pratiti bilo koji odgovor-komentar na ovu temu sa ovim linkom
RSS 2.0 feed.
Komentari su trenutno zatvoreni.
29 October, 2005 at 3:11 am
Ovo je jedna od meni najdrazih stranica koje sam vidio na internetu i puno se zahvaljujem autoru.Puno mi je pomogao da mi skrati ove ramazanske dane i nek ga dragi Allah
nagradi.
3 November, 2005 at 3:11 am
Malo sam iznenadjen ovom stranicom, jer sam mislio da sam sve slicne vec pronasao. Naisao sam na sabur, koji se moze osjetti pritiskom na svaku od tema. Nemam vremena, kasno je, Bajram ce za koji sat, pa se sad samo kratko javljam. Aferim!
Selam
31 March, 2006 at 11:17 am
Postovani gospodine,
vi radite nesto sto je mnogo vrijednije nego sto se moze pomisliti na prvi pogled. I ovakvim djelom, a ne samo puskom, se brani ono sto jesmo i sto imamo.
Sretno i hairli bilo!
20 July, 2006 at 10:55 am
Ovo je jedna od najboljih stranica koje sam pronasla. I puna informacija.Nasla sam neke podatke koje nisam znala ni da postoje. Moji su iz Basica, Gacko ja sam mlada i ne poznajem mnogo tradicije iz tih vremena. Odmah sam zvala svoje i rekla im i kupicu CD da im posaljem kao i nasem Smaji Basicu.
Kazu nemoj molim te da to propustis a da ne kupis. Bar mozemo sacuvati tu tradiciju iako smo daleko i od Gacka i Basica, i mozemo prenijeti na svoju djecu kao ja na svog sina, da zna nase obicaje i kako se to zivjelo u starim danima. Meni su Basici ostali u divnim uspomenama, kad dodjemo iz Sarajva pa se svi okupe da nas vide pa pokloni uvijek one dobre jabuke, domace mlijeko i sl. Pa se “prepiri” kod koga na rucak a kod koga na veceru. Mozda sam malo oduzila izvinjavam se ali uspomene naviru, jer kao sto sam navela nisam nasla web site bolji od ove da mi vrati uspomene na trenutak .Svaka cast osobi koja radi ovu web site.
Nadam se da cemo na teferic uskoro, koliko se sjecam zadnji put sam bila na tefericu u Dzeka, kad mi je bilo mozda 6-7 godina.
Pozdravi iz daleke Californije.
Amila
27 July, 2006 at 2:33 pm
Kako sam bio na godisnjem sa zakasnjenjem sam pustio online tvoj komentar.
Hvala na zanimljivom komentaru i pohvalama za clanak Emira Kazazica.
16 November, 2006 at 9:38 am
Da li je jedno hvala dovoljno za sav rad i trud kroz koji se iskazuje ljubav prema bosanskoj sevdalinci i svemu onome sto uz nju ide. Trazeci nesto vise o bosanskoj sevdalinci (na molbu jedne austrijanke) naidjoh na ovu stranicu, koja ne dozvoljava da se na brzinu pregleda i ode dalje. Ovdje se ima sta vidjeti, cuti, a prije svega nauciti. Doprinos autora stranice ocuvanju bosanske kulture je nemjerljiv.
Uz veliku zahvalnost, zelim svako dobro u zivotu i radu.