« Arhiva –
2006»
Thursday, 19 October, 2006
Komisija za oÄuvanje nacionalnih spomenika, na osnovi Älana V stav 4. Aneksa 8. općeg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini i Älana 39. stav 1. Poslovnika o radu Komisije za oÄuvanje nacionalnih spomenika, donijela je skoro pa iste odluke za sve do sada restaurirane banjaluÄke džamije. Tih džamija je naprimjer u Banjaluci potkraj 19 stoljeća bilo 44, a od predratnih 16 džamija nijedna ne doÄeka zavrÅ¡etak rata.
Većina džamijskih harema je ostvarila status nacionalnog spomenika dok se to nažalost ne može reći i za džamije nakon njihove restauracije. Tako su te banjaluÄke džamije, priznate kao nacionalni spomenici prije restauracije, izgubile status nacionalnog spomenika, a time i pravo na mjere zaÅ¡tite i rehabilitacije i otklanjanja opasnosti od ponovnog ruÅ¡enja, premjeÅ¡tanja koja su moguća u okviru novih razvojnih prostorno-planskih akata. Džamije dosad restaurirane koje su izgubile status nacionalnog spomenika:
- Hadži Kurd džamija u Lijevoj Novoseliji
- Pećinska (Seferbegova) džamija
- Grabska (Hadži Begzade) džamija
- Jama (Sofi Mehmed-pašina) džamija
- StupniÄka (Hadži Salihija) džamija
Odluke su dostupne na web sajtu – Komisija za oÄuvanje nacionalnih spomenika, a možete ih dobiti i na ovom linku u pdf formatu (potreban Acrobat Reader).
U obrazloženju odluka navodi se da restaurirani objekat ne uživa režim zaÅ¡tite “jer nije izveden u skladu sa stanjem objekta prije njegovog ruÅ¡enja i nije rehabilitiran u skladu sa Zakonom o sprovoÄ‘enju odluka Komisije za zaÅ¡titu nacionalnih spomenika uspostavljene prema Aneksu 8. opÅ¡teg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini (“Službene novine Republike Srpske”, broj 9/02) i drugim važećim propisima, standardima i principima zaÅ¡tite, pa ne ispunjava Kriterije za donoÅ¡enje odluka o proglaÅ¡enju dobra nacionalnim spomenikom (“Službeni glasnik BiH”, br. 33/02 i 15/03).”
BanjaluÄke džamije po odlukama o proglaÅ¡enju nacionalnog spomenika prostora na kojima su postojale prije ruÅ¡enja, trebale su se rehabilitirati na izvornoj lokaciji, u izvornom obliku, iste veliÄine, od istog ili istovrsnog materijala, primjenom istih tehnoloÅ¡kih pristupa u najvećoj mogućoj mjeri, a na osnovi dokumentacije o njenom izvornom obliku. Kako to nije uraÄ‘eno status nacionalnog spomenika su ostvarila samo mezarja uz džamije jer je relativno lako bilo urediti harema i sanirati oÅ¡tećene niÅ¡ane.
Ostvarenjem statusa nacionalnog spomenika primjenjuju se mjere zaštite i rehabilitacije i stavljaju se van snage svi provedbeni i razvojni prostorno-planski akti koji su u suprotnosti sa odredbama odluke.
Status nacionalnog spomenika su prije rata imali mnogi objekti kojih se sjećamo kao objekata pod zaštitom države. Međutim danas ove restaurirane džamije se statusom nacionalnog spomenika ustvari trebaju štititi od države, tj. Republike Srpske, koja će i u skorijoj budućnosti sa prostorno- razvojnim planom pokušati da takve džamije ponovo izbriše sa lica Banja Luke.
Najveću krivicu za joÅ¡ jedno negiranje i poniÅ¡tavanje bosanskog kulturnog naslijeÄ‘a, nastavak kulturocida i ubijanje memorije Bosne i Hercegovine i Banjaluke imaju nadležni organi Republike Srpske koji su u skladu sa Aneksu 8. opÅ¡teg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini trebali osigurati pravne, nauÄne, tehniÄke, administrativne i finansijske mjere za zaÅ¡titu, konzervaciju, prezentaciju i rehabilitaciju nacionalnog spomenika.
Pored njih naravno da se odgovornost treba tražiti u nesavršenosti Dajtonskog ugovora koji na svim poljima dokazuje kako je to ustvari dogovor koji je unaprijedio rastakanje Bosne i Hercegovine na mnogim poljima, od hvatanja Karadžića, Mladića, reforme policije, obrazovanja, privrednih sistema pa eto i do reetabliranja, rekompozicije nacionalnih, kulturno-historijskih spomenika.
Objavljeno u
Iz BiH |
Bez komentara »
Tuesday, 19 September, 2006
Solidarnost, zajedniÅ¡tvo i povjerenje su rijeÄi koje odzvanjaju porukom koju smo dobili od Udruženja malih akcionara PIF-a VIB Fond Banjaluke.
Ukoliko ste vlasnici vauÄera molimo da proÄitate donje obavjeÅ¡tenje kao i da s njim upoznate sve one koji su svoje vauÄere uložili u jedini boÅ¡njaÄki fond na teritoriji RS-a.
UDRUŽENJE MALIH AKCIONARA PIF-a VIB FOND BANJALUKA
OBAVJEÅ TENJE AKCIONARIMA VIB FONDA
UMA “VIB FOND” Udruženje malih akcionara PIF-a VIB FOND Banja Luka je osnovano i registrovano u Osnovnom sudu Banjaluka radi grupisanja, te time bolje i efikasnije zaÅ¡tite prava akcionara. Udruženje su osnovali sitni akcionari VIB FONDA, kojima je cilj da sitni akcionari budu ravnopravan partner u donoÅ¡enju bitnih odluka u fondu (udruženi nastup je daleko efikasniji od pojedinaÄnog).
Naime, mnogi su iskoristili opÅ¡tu neimaÅ¡tinu naÅ¡e populacije, te sa malo novca doÅ¡li do akcija naÅ¡eg fonda i sada nastoje da ostvare svoje finansijske interese preko leÄ‘a malih ljudi koji su ulagali u Fond. Zakonska regulativa im ide u prilog, te oni, sa neznatnim procentom vlasniÅ¡tva (3-4%), odluÄuju o sudbini cca 100 hiljada ulagaÄa (mahom BoÅ¡njaka) želeći da nam otmu ono sto je steÄeno teÅ¡kom mukom. Ova lica su većinom iz inostranstva (Slovenija, Hrvatska, Srbija i dr.) i zanemaruju interes ulagaÄa vauÄera, vodeći se samo vlastitim ciljem za brzom zaradom.
Ako nećemo Å¡tititi sami sebe, sigurno je da neko drugi to neće uÄiniti za nas, te smo iz tog razloga i osnovali Udruženje malih akcionara VIB Fonda. Udruženje je pokrenulo akciju masovnog animiranja Älanstva, Å¡to je od presudnog znaÄaja za uspjeh ostvarenja cilja Udruženja – ZAÅ TITA INTERESA MALIH AKCIONARA.
Dakle, ovakvim zajedniÄkim djelovanjem i udruživanjem, onemogućava se onima koji kupuju akcije Fonda, radi sticanja vlastite koristi, mogućnost da izglasaju odluke koje su Å¡tetne po ostale akcionare, a i sam Fond, koji je zamiÅ¡ljen kao Fond naÅ¡ih ljudi raseljenih po cijelom svijetu, i jedini je tako koncipiran u RS-u.
ZajedniÄko djelovanje na SkupÅ¡tini akcionara podrazumijeva potpisivanje pristupnice i punomoći Udruženju koje će dosljedno Å¡tititi svoje Älanove pravilnim i struÄnim zastupanjem, te insistiranjem na donoÅ¡enju Odluka koje neće biti Å¡tetne po akcionare.
Punomoć data Udruženju može se ovjeriti u DruÅ¡tvu za upravljanje PIF-om i ne iziskuje nikakve troÅ¡kove za davaoca punomoći. Ukoliko se Punomoć daje za maloljetna lica potrebno je priložiti i Izvod iz matiÄne knjige roÄ‘enih (rodni list). Davanjem Punomoći ne uskraćuju se vlasniÄka prava, jer davaoc i dalje ostaje vlasnik svojih akcija i može slobodno raspolagati sa njima (prodavati, poklanjati, dokupljivati itd.)
Sve dodatne informacije možete dobiti na tel: 0038765/881-466 ili na e-mail: vibfond@blic.net S poštovanjem,
Ovlašteni zastupnici
Šemsudin Mulaomerović s.r.
Džavid Gunić s.r.
Vijest poslao: Ismet Sejdić
Objavljeno u
Iz BiH, Obavještenja |
Bez komentara »
Saturday, 16 September, 2006
Aprila 2004. godine grupa entuzijasta i zaljubljenika u prirodu, zabrinuta sporim rjeÅ¡avanjem ekonomskih, politickih i socijalnih problema formirala je E5 – Evropsku ekoloÅ¡ku stranku. Njen kandidat Tidža Delić nam se javila s osnovnim podatcima o sebi i svojoj stranci. Ciljevi stranke i njen koncept, kako sami kažu, je posebno veoma prihvaćen od strane mladih ljudi.
Dragi moji Å¡irom planete, ako joÅ¡ niste odluÄili za koga da glasate na predstojećim izborima u BiH, nije na odmet razmisliti i o ekologiji, a meni je posebna Äast da se predstavim u ime “Evropske Ekoloske Stranke” E-5, ispred koje sam uvrÅ¡tena u listu kandidata SkupÅ¡tine kantona.
EVROPSKA EKOLOÅ KA STRANKA ( 36 )
(more…)
Objavljeno u
Iz BiH |
3 komentara »
Thursday, 7 September, 2006
Banja Luka- Uspomena i stvarnost sa Mejdana. je konaÄno kompletirana. Knjiga prof. Mehmeda Selmana se sastoji od pet dijelova u svom internet izdanju. Knjiga je vjerno prenesena, nikakve ispravke nisu napravljene osim Å¡to sam izmijenio redoslijed pojedinih dijelova koje sam grupisao u pet cjelina. I da zavrÅ¡im rijeÄima autora:
Eto, tako ti je bilo to u nedavnoj prošlosti i ova sjećanja se zabilježiše, napomenom, da se ne zaboravi i da se mladima, našoj djeci prenosi, kako je to nekad bilo i živjelo se na Mejdanu u Banjaluci.
— Mehmed Selman.
Objavljeno u
Novosti na sajtu |
Bez komentara »
Thursday, 24 August, 2006
JoÅ¡ jedna augustovska novina je naÅ¡la svoje mjesto u banjaluÄkom dijelu ove stranice.
Radi se o drugom i trećem dijelu knjige prof. Mehmeda Selmana Banja Luka- Uspomena i stvarnost sa Mejdana.
Ostatak knjige će se veoma brzo moći naći na BosnaFolk-u.
Tim BosnaFolk-a je dosada dobio mnogo pisama podrške i zahvalnosti, ali i molbi da se nastavi sa objavljivanjem, od pojedinaca i familija koje su se prepoznale u ovom prelijepom putovanju kroz ne tako davnu prošlost Mejdana.
Objavljeno u
Novosti na sajtu |
Bez komentara »